Wednesday, July 30, 2014

PSLE Mathematics #2

PSLE Mathematics #2 |

Durians cost $18 per kg. Find the cost of several durians that weigh a total of 5.9kg |

Together with calculations such as Find the value of 1 + 2 x 3 : 4, such one-step problems are the most basic tasks in PSLE Mathematics. Every student must be totally proficient in such tasks by the end of Primary 6. These tasks are to be done without the use of calculators.

Mental strategies are preferred - 5kg cost $50 and $40 or $90. 6kg cost $108. 0.1kg cost $1.80. $108 subtract $2 add 20 cents, for example.

More mental strategies strengthens number sense and metacognition, necessary for challenging problems.

Today's task is inspired by the durian stall near where I live. It is currently in season.

No comments:

Post a Comment